sobota 20. novembra 2010

Čo som sa naučila v časti internet DVUI

V dištančnej časti Internet sme dostali tri zadania (I1- Vyhľadávanie, I2 - Čo o nás Google vie a I3 - Google Analytics), z ktorých sme si mali vybrať a vyriešiť jedno. Ja som si vybrala zadanie vyhľadávanie, nakoľko to práve preberám so svojimi žiakmi. Asi každý pozná vyhľadávač google, či už klasické vyhľadávanie, úvodzovky, prípadne OR. Vyskúšala som si aj menej známe logické výrazy, pričom najviac ma zaujal číselný interval, ktorý určite vyskúšam aj so svojimi študentmi. 
Zo špeciálnej syntaxe s obmedzením ma najviac zaujalo movie: pomocou ktorého som si vyhľadala kedy pôjde v mojom okolí najnovší "Harry Potter".
Taktiež používam rozšírené hľadanie a odporúčam ho aj študentom, aby sa rýchlejšie dopracovali k svojmu cieľu.
Zaujímavé je tlačidlo skúsim šťastie a taktiež kalkulačka, ktorej použitie je často rýchlejšie ako otvorenie príslušenstva vo Windows (pokiaľ nemáte odkaz na ploche :) ).
Spestrením vyučovacej hodiny je použitie Google Maps, kde si študenti plánujú trasu svojej vysnívanej dovolenky. Taktiež im odporúčam používať prekladač, ktorý podstatne zrýchli prácu na domácich úlohách z cudzieho jazyka.
Doposiaľ som nevedela o funkcii insights for search, ktorú som si hneď vyskúšala a zistila som, že najhľadanejším výrazom na celom webe je lyrics a najprudší nárast má podľa očakávania facebook.
Našla som si tu úlohy, ktoré použijem na obohatenie hodín informatiky.

streda 10. novembra 2010

Slobodný a otvorený softvér v škole

V škole používame na počítačoch operačný systém Microsoft Windows ako aj kancelársky balík Microsoft Office, pretože s týmito znalosťami sa ľahšie uplatnia v praxi.  So žiakmi diskutujeme o legálnom a otvorenom softvéri, o tom, aký softvér používajú a prečo je dôležité neporušovať autorské práva. Keďže programy nie sú práve najlacnejšie, tak im predstavujeme ako alternatívu aj otvorený softvér, najmä kancelársky balík OpenOffice. Ako alternatívny grafický editor môžu študenti používať Gimp. Výhodou otvoreného softvéru je, že zaň nemusíme platiť a vďaka "otvorenosti" je aj neustále vylepšovaný, preto asi najčastejšie využívame internetový prehliadač Mozilla Firefox.

Ach tá korytnačka!

Programovali ste už niekedy v Logu? Ja teda nie. Od mojich študentských čias som prešla základmi fortranu, céčka, pascalu, takže nejaké základy mám. Ale tá korytnačka má dostala. A dokonca rozumie po slovensky. Príkazy sú jednoduché, takže deti si ich určite ľahko zapamätajú. Horšie je to s diakritikou. Keďže ju môžeme a nemusíme používať, tak to robím bohužiaľ doslovne a potom v procedúrach hľadám, či som použila parameter s diakritikou alebo bez. Ale pomaly si zvykám a po večeroch "týram korytnačku", aby som mala zadania hotové včas.